by -
Search
Close this search box.

Duszpasterstwo Białorusinów w Lublinie

Msze Święte w języku białoruskim odprawiane są w Lublinie od około 20 lat. Specyfiką wspólnoty jest to, że ok. 70 proc. uczestników Liturgii to studenci. Wśród nich zawsze byli księża, którzy studiowali na KUL-u i odprawiali Msze św. w języku białoruskim. Spotkania odbywały się raz w miesiącu od października do czerwca – akurat w czasie roku akademickiego. 

Msze stałe raz w miesiącu pojawiły się jesienią 2022 roku. Miejscowym Białorusinom służył brat Grzegorz Jóźwiak OFMCap, ale rok później został mianowany przełożonym wspólnoty kapucynów w Wilnie (Litwa).

Od października 2023 r. Eucharystię sprawuje kapucyn z Białorusi br. Andrzej Bogdanowicz OFMCap, który jest na drugim roku formacji w Lublinie. Msze Święte w dalszym ciągu odbywają się w klasztorze kapucynów w każdą trzecią niedzielę miesiąca oraz dodatkowo w każdą pierwszą niedzielę w domu Fundacji Jana Pawła II. Po Mszy świętej jest możliwość spotkania na herbacie.

W kwietniu 2024 roku brat Andrzej wrócił na Białoruś, od tamtego czasu szuka się księdza, który mógłby modlić się po białorusku.

Msze Święte

Czasowo się nie odbywają

Klasztor Braci Kapucynów, ul. Krakowskie Przedmieście 42

Główne wejście

Nasz duszpasterz

Душпастырства беларусаў Польшчы

— гэта беларускія каталікі, якія сустрэліся за мяжой

і вырашылі разам маліцца за Бацькаўшчыну на роднай мове.

© 2024 Душпастырства Беларусаў Польшчы